Belören’de Firik Sezonu Başladı

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Belören Kasaba'sında, yeşil buğdayın yakılmasıyla elde edilen ve sofraların vazgeçilemez lezzeti olan firik sezonu başladı.
2019-06-11 21:44:36

Belörenli çiftçilerin traktörlerle biçtikleri buğday, birçok işlemden geçtikten sonra sofralara firik bulguru olarak geri dönüyor. 
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve Arap ülkelerinde sofraların vazgeçilmezi olan firik birçok aşamadan geçerek bulgur haline geliyor. 
Buğdayı normal hasadı beklemeden firik haline getiren çiftçiler ürünlerini Gaziantep ve Adıyaman’dan gelen firik tüccarlarına satarak gelir elde ediyor. 


Firik nasıl yapılıyor?

Çevre kasaba ve köylerden gelen işçiler traktörlerle biçilen buğdayı yığın haline getiriyor. Yaklaşık 40 dereceye ulaşan sıcakta kendi aralarında iş bölümü yapan işçiler, bir yandan buğdayı biçiyor bir yandan da başakları harman haline getiriyor. Harman haline getirilen buğdaylar ateşte başakları kalıncaya kadar ütülüyor. Gün sonunda soğumaya bırakılan harmanlar içinde ateş kalmaması için rüzgarın da yardımıyla savruluyor. Birkaç gün dinlendirilen firik harmanları daha sonra biçerdöverle tane haline getiriliyor. 


Buğday firiği, Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bilinen ve daha çok kullanılan, buğdayın olgunlaşıp kurumadan elde edilen bir üründür. Olgunlaşmış fakat hala yeşil olan buğday başakları köklerinden 10-15 cm üstten kesilerek desteler halinde toplanır. Toplanan bu desteler, sapların tutuşturulmasıyla yakılan ateş üzerinde ütülür. Buğday başağı tanelerinin saklı olduğu kılçıklı kısmı ateş üzerinde ütülür. Firik, alev üzerinde ütüldüğü için yanan sapın çıkardığı duman ile islenmiş ve güzel bir tada kavuşmuş oluyor. Firik bulgur, pilav ve ‘simit’ denilen şekli ile de çiğ köfte yapımında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Günler süren zahmetli bir çalışma sonunda hazırlanan firikler, sofralarda farklı bir lezzet oluşturuyor.

 

Haber Merkezi

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM