Turan'dan ″Kamu Çerçeve Protokolü″ Açıklaması

Hak-İş Konfederasyonu Öz-Büro İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Mehmet Mustafa Turan, açıklamasında,
2019-08-15 15:29:49

-"3-5 PUANLIK ZAM PAZARLIĞINA İNDİRGENMESİ HAKSIZLIKTIR"

Turan, açıklamasında, toplu iş sözleşmesi çalışanların 2 yılda bir yakalayabildiği tek imkan olduğu ve çok iyi değerlendirmek zorunda oldukları  tek olgu olduğuna işaret etti.

Üzerinden 2 yıl geçmiş eski sözleşme yenilenirken hem güncellemenin doğru yapılması hem de yaşanacak yeni 2 yılın doğru planlanması emekçiler açısından yaşamsal önem arz ettiğini vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

"Bu nedenle toplu iş sözleşme süreçleri sıradan pazarlıkların değil gerçekçi müzakerelerin, ayaküstü ve anlık tepkilerin değil ortak aklın ve emeğin devrede olduğu platform niteliğinde olmalıdır. İşletme gereksinimlerinin ve çalışan haklarının bütün boyutlarıyla müzakere edileceği bu süreçlerin bir konfederasyon tarafından üç beş puanlık zam pazarlığına indirgenmesi ülkemize de emekçilere de haksızlıktır.İşyeri ve işletmelerin özel koşullarını, çalışanların farklı pozisyon ve beklentilerini, üretim ve hizmet süreçlerinin gereklerini görmezden gelen tek tipçi bu anlayışın ne çalışma huzuruyla ne de endüstriyel demokrasiyle bir alakası yoktur.Muhatap konfederasyonun söylem ve eylem çelişkisi bir yana “nasıl olsa rahatım yerinde” düşüncesi ile çalışanları dikkate almama politikası maalesef devam etmektedir."

-"YÜZ BİNLERCE ÇALIŞANIN PROTOKOL DIŞINDA TUTULMASI KABUL EDİLEMEZ"

Başkan Mustafa Turan, yapılan protokolün ne yaşanan enflasyon ne çalışanların reel alım gücündeki yıpranma ne de vergi dilimleriyle yaşanan ücret kayıplarına bir çözüm getirmediğini belirterek, "Ayrıca 02 Nisan 2018 tarihinde kadroya geçen ancak yığınlarca sorun ve ciddi ekonomik kayıplar yaşayan yüz binlerce çalışanın protokol dışında tutulması kabul edilebilir olmaktan çok uzaktır. Zaten konfederasyon başkanının 'Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle',  cümlesi her şeyi yeterince iyi anlatmaktadır. Bu sözleşme ülkenin ve çalışanların yaşadığı reel ekonomik süreçlerin bir yansıması asla değildir. Tam 16 aydan beri sıkıntı yaşayan çalışanların bu protokolle sistematik bir şekilde cezalandırılmalarının devamına sebep olunmuştur.Muhatap konfederasyon kendi iddiaları ile ters düşmüş, çalışanların bir kez daha mağdur edilmesine sebep olmuştur. Varlığını emeğe borçlu olanların ve elindeki her şeyi çalışanlar üzerinden sağlayanların bu yaptıklarını bütün çalışanlar sağlıklı bir şekilde değerlendirmeli ve artık sonuçlandırmalıdır."

-"KAMUDA ESKİ-YENİ KADROLU AYIRIMI ASLA DOĞRU DEĞİLDİR"

İşyeri işyeri dolaşıp ajite edici konuşmalarla ve manipülatif söylemlerle çalışanları etkilemeye çalışan, sosyal iletişim ağlarından propaganda ve algı üreterek hükümet başta olmak üzere herkesi suçlayan bu yapının tanındığını  görmek istediklerini işaret eden Turan, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

"Tüm çalışanların emeklerine ve geleceklerine sahip çıkma iradesini ortaya koymalarının ertelenemez bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan çalışanların sorunlarının hala çözülememiş olması, dahası 2020'nin sonuna ertelenmiş olması büyük bir haksızlıktır. Kamuda eski - yeni kadrolu ayrımı asla doğru değildir. Hükümetimizin ve özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 112. maddesinde yazılı olan kamu çerçeve protokolünü 02 Nisan 2018 tarihinde kadro olan çalışanlar adına  1 Ocak 2019-31 Ekim 2020 aralığında devreye sokması talebimizi yineliyoruz."

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM