Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Organ Bağışı Standı Açıldı

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘3-9 Kasım Organ ve Doku Haftası’ dolayısıyla organ bağış standı kuruldu.
2019-11-04 16:08:25

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Birimi tarafından hastane koridorunda kurulan stadın açılışı yapıldı.

Açılışa Hastane Başhekimi Doç.Dr. Fatih Doğan ve hastane yöneticileri katıldı.

Başhekim Doç.Dr.Fatih Doğan, organ bağışı ile ilgili yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekleyen hastaların önemli sorun oluşturduğunu kaydetti.

Doğan, şöyle devam etti:

"Ülkemizde maalesef  Bakanlığımız sisteminde kayıtlı 25.000 hasta organ beklemekte ve bu listeye her yıl 6000’in üzerinde yeni hasta eklenmektedir. Bekleyen hastaların da her yıl yaklaşık 1300’ü  organ bulunamadığından hayatını kaybetmektedir. Bu hastaların tek umudu organ bağışıdır. Bakanlığımızca organ bağışını artırmaya yönelik birçok çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle toplumu organ bağışının önemi konusunda  bilinçlendirmeye yönelik çalışmaların yanı sıra beyin ölümü ve kadavra dönor tespitinin artırılmasına yönelik sağlık personelinin eğitim çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir."

-"BAĞIŞLARINIZLA HAYAT DEVAM ETSİN"

Türkiye'de  beyin ölümü ve donör bildiriminin yetersiz olması nedeniyle nakillerin yüzde 75’inin canlı donörlerden yapıldığını vurgulayan Doğan, "Oysa Avrupa ülkelerinde ise beyin ölümü ve kadavra donör tespiti çok daha yüksek olduğu için nakillerin yüzde 70-80’i kadavra donörlerden yapılmaktadır. Organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın olmamasında, bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynamaktadırlar. Hastanemiz organ bağış birimi, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle merkez binamızda açtığı stant ile vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. 'Bağışlarınızla hayat devam etsin' sloganıyla tüm halkımızı organ bağışına davet ediyoruz."şeklinde konuştu.

Kaynak : PHA
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM