Şanlıurfa Valisi Erin: Tedbiri Elden Bırakmayacağız - Videolu Haber

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni korona virüs (COVID 19) tehlikesine karşı Şanlıurfa’da alınan tedbirler, Vali Abdullah Erin başkanlığında geniş katılımlı bir toplantı ile değerlendirildi.
2020-03-16 18:10:08

Vali yardımcıları, kaymakamlar ve kurum amirlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, korona virüs tedbirleri kapsamında yayımlanan genelge ve talimatların büyük bir hassasiyetle yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Erin, Türkiye’nin aldığı tedbirler sayesinde virüsten en az etkilenen ülkelerin başında geldiğini hatırlattı.

Olası risklere karşı tüm kurum-kuruluşların aldığı tedbirleri en üst seviyede sürdürmesinin yanında, kamu hizmetlerinin sunumunda hiçbir aksamaya mahal verilmemesi talimatı veren Erin, “Tedbiri elden bırakmayacağız, paniğe de kapılmayacağız." dedi.

-"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULAYAN ÜLKELER VAR"

Korona virüs salgını karşısında Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan ettiğini, sokağa çıkma yasağı ilan edilen ülkelerin bile olduğunu kaydeden Erin, dünyanın birçok ülkesinde sert tedbirler uygulandığını dile getirerek, “Ülke olarak bizde de bir risk var ancak Türkiye’de pandemi düzeyinde ulusal bir salgın hali ilan edilmedi. Sağlık açısından olağanüstü hal olarak anlayabileceğimiz pandemi halinde değiliz. Ama en kötü senaryoyu dikkate alarak, il genelinde ve ilçelerimizde hazırlıklarımızı yapmamız, Sağlık Bakanlığı'nın ulusal çapta pandemi ilan etmesi halinde yapacağımız işlerin hepsinin planlanmış, tatbike hazır halde olması gerekiyor."dedi.

Korona virüs tehlikesine karşı ilk baştan itibaren oluşturulan bir bilim kurulu olduğunu, yerelde alınan ve bakanlıklardan gönderilen kararların uygulandığını anımsatan Erin, karara bağlanmayıp, gelenek ve örften kaynaklanan bir takım toplu etkinliklerin, Bakanlık düzeyinde bir karar olmadığı için yasaklanamadığını ifade etti.

İl bazlı kararlar yerine, Bakanlık tarafından bildirilen ulusal kararları uygulayacaklarını ifade eden Erin, gittikçe artan tedbirlere rağmen büyük endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi.

-"VİRÜS VAKASININ ARTMA İHTİMALİ VAR"

Türkiye’de 18 korona virüs vakasının tespit edildiğini ve artma ihtimalinin de olduğunu değerlendiren Erin, tedbirleri önemsemeyen ülkelerin büyük sorunla karşılaştıklarını ve altından kalkamayacak hale geldiklerini aktardı.

Erin, il genelinde korona virüs tehlikesine karşı tüm sağlık kuruluşlarının konuyu yakından takip ettiğini ve bilinçlendirme faaliyetlerini yürüttüğünü belirterek, taziye ziyaretlerinin yasaklanmasının söz konusu olmadığını, müftülükler aracılığıyla taziye ziyaretlerinin yapılmaması yönünde “tavsiye niteliğinde” bilinçlendirme yapıldığını söyledi.

Taziye, düğün gibi toplu etkinliklerin yapılmaması kararının, şimdilik sadece tavsiye niteliğinde olduğunun altını çizenErin, camilerin ibadete kapatılması, cuma namazına gidilmemesi gibi bir kararın da olmadığını ancak Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da risk grubunda olan yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanların camiye gitmemesi gerektiğini tavsiye ettiğine dikkat çekti.

-"BARIŞ BÖLGESİNE GİRİŞ-ÇIKIŞLAR DURDURULDU"

Şanlıurfa için en büyük riskin İran, Irak ve Suriye üzerinden gelebilecek virüslü vakalar olduğunu belirten Erin, Barış Pınarı bölgesine Haseki ve Rakka gibi Suriye tarafından giriş çıkışların durdurulduğunu, Türkiye’deki sınır kapılarından giriş çıkışlarda da ateş ölçerlerle kontrollerin yapıldığını söyledi.

Barış Pınarı bölgesine görevli olarak giriş çıkış yapan askerler dâhil, tüm personellerin Türkiye’ye geçişte mutlaka kontrol edilmesi talimatı verdiğini kaydeden Erin, “Ben bile gidip gelsem, mutlaka kontrol edilecek."dedi..

Erin, umre ziyaretinden dönenlerin artık Şanlıurfa’ya kabul edilmediğini, daha önceden dönen kişilerin de sağlık kuruluşlarınca takip edildiğini ve 14 gün kuralına uymaları, ziyaretçi kabul etmemeleri tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

Olası pandemi ilanına hazır olmak amacıyla Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, AFAD ve diğer kuruluşların İl Koordinasyon Kurulu bünyesinde her türlü hazırlığı yaptığının öğrenildiği toplantıda, uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele faaliyetleri de masaya yatırıldı.

Kaynak : PHA
Haberin Videosu :

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Okumak İsterseniz - Diğer GÜNCEL HaberlerKöşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM