Mazlumların Yegâne Umudu


Bu makale 2018-05-03 10:50:11 eklenmiş.
Bilal Karadağ

1992 yılında ortaya çıkan Bosna Hersek savaşına kayıtsız kalmayıp, Bosna’da mazlum duruma düşenlere yardım elini uzatan bir topluluk olarak ilk defa dünya kamuoyuna ismini duyurmuştu.

                Akabinde 1995 senesinde merhum ErbakanHoca’ın tavsiyesi üzerine organizeli bir yapılanmaya gitmiş, İstanbul’da hayat bulmuş, akabinde ivedilikle Anadolu’nun her köşesinde resmi hüviyete kavuşmuştu.

Küresel emperyalist çevreler, Ortadoğu üzerindeki emellerine kavuşmak amacıyla türlü hinliklere başvurunca, yaşanan çalkantılı süreçle birlikte mazlumlaşan coğrafyada kimsesizlerin kimi olmanın çabasını göstermekle varlığını daha da hissettirmişti.

                Kimi zaman Afganistan’da mazlumların yanında yer alırken duyurdu sesini. Kimi zaman Irak’ta,Fisitin’de, Libya’da, Suriye’de ve ismini sayamadığımdaha nice ülkede düşmüşlere şefkatle kucak açarak göstermiş oldu varlığını.   

Coğrafya gözetmeden kimsenin dinine, diline, ırkına, mezhebine, tenine bakmadanuzattı yardım elini.

Kimsesizin kimi oldu, mazlumun umudu, çaresizin hamisi olmaya çalıştı. Garip-gurebaya, mazluma, yetime, öksüze, kimsesize, çaresize, düşmüşe şefkatle kucak açtı, maddi ve manevi yardımda bulundu.

Kimden mi bahsediyorum? Hangi organizasyondan, hangi hayır kuruluşundan mı bahsediyorum?

Dünya mazlumlarının yegâne umudu olan, kısa adı İHH olarak anılan İnsani Yardım Vakfı’ndan söz ediyorum elbet.

Hayli zamandır bu yapıyı biliyorum. Fiili olarak içinde yer almış olmasam da çalışmalarını büyük bir hayranlıkla takip ediyor, takdire şayan yardımseverliğini yürekten alkışlıyorum.

Geçtiğimiz günlerde çalan telefonuma cevap verirken, telefonun ucundaki arkadaş, “Ben İHH Adıyaman temsilcisi Mahmut İzci. Kuruluş olarak, Bangladeş’teki Arakanlılarkampına bir ekip göndereceğiz. Yardıma muhtaç ailelere gıda yardımında bulunacağız. Bize eşlik etmek ister misin?” deyince, seve seve eşlik edeceğimi söyledim.

Kısa bir zaman içinde yola koyulduk. Beyaz bulutlarüzerinden geçen sekiz saat yolculuğumuzun ardından Bangladeş’in başkenti Dakka havalimanına iniverdik.

Bizi karşılayan İHH yetkilisi, Hint okyanusunun sıfır noktasında yer alan Cox’sBazarşehrine götürdü… Akabinde kentin güneyinde kurulan ve iki milyon Arakanlının yer aldığı mülteci kampına vardık.

İlkel bir ortamda yaşamlarını sürdüren, temel gıdadan yoksun, üzerinde doğru dürüst giysi bulunamayan permeperişen bu toplulukla karşılaşınca yüreğimparalandı adeta.

Küresel emperyalist çevrelerin kapitalist emelleri uğruna insanca yaşam haklarından mahrum bırakılan, her türlü hak ve hukukugasp edilen Uzakdoğu coğrafyasındaki bu mazlumları görünceN. Fazıl Kısakürek’in “Allah'ın bir pulunu bekleye dursun on kul / Bir kişiye dokuz/ dokuz kişiye bir pul/ Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” babındaki dörtlüğü canlanıverdi dimağımda ve yıkıldım birden.

Yüzünden hüzün akan, yanağındanyakamozlar beliren o çaresizleri görünce, dünyada ne çok mazlumun olduğunu bir kez daha idrak ettim ve kimsesizlerin kimi olmanın gayret ve çabası içinde olan İHH’yıbir kez daha şükranla yad ettim.

İki milyon Arakanlınınyaşamış olduğu Cox’sBazarmülteci kampında İHH tarafından su kuyuları açılmış, ağaçtan bambu evler inşa edilmiş, sokaklar oluşturulmuş, çocukların eğitim-öğretimden mahrum kalmamaları düşüncesiyle derslikler oluşturulmuş, Kur’an kursları açılmış, sahra hastaneleri kurulmuş.

Kısacası Myanmarlı Budistlerin barbarcasaldırılarından kaçarak Bangladeş’e varıp kamplara yerleşen Arakanlı garip-gurebaya yardım elini uzatan, şefkatli kucak açan İHH, toplumsal ve bireysel yaşam koşullarını gerektiren her türlü hizmeti sunmuş / Sunmaya da devam ediyor.

Bunun yanısıra onların giyim ve kuşamlarından tutun yiyecek gibi temel gıda malzemelerine varıncaya dek tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığına şahit oldum.

Kısacası, Bangladeş’teki gariplerin zavallı ahvalini görünce üzüldüm. Lakin dünya mazlumlarının yardımına koşan İHH gibi bir yardım kuruluşunun var olduğuna da son derece sevindim. Allah kendilerinden razı olsun.

Selam, sevgi ve gönül dolusu muhabbetlerimle…

 

 

Bilal Karadağ

bkaratag02@hotmail.com

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM