HIRS VE COŞKU


Bu makale 2019-03-17 16:30:28 eklenmiş.
Neval Kütük

Coşku, ruhi özden kaynaklanan bir niteliktir ve fiziksel, zihinsel,  duygusal düzeylerle ilgili değildir. Hırs da bencillik ve ego ile ilgili bir kavramdır. 
 
HIRS, coşkuyu öldürür.  Çocukluklukta ebeveynler, yetişkinler, öğretmenler hep hırslı olmak gerektiğini empoze etse de aslında hırs yarar değil zarar verir ve tüm bünyeyi tahribata uğratır. Hırslı olmak için toplumda da dayatmalar gerçekleşmektedir.
 
Hırs yüzünden insanlar coşkularını kaybetmektedirler, hırslı insan endişeli olduğu için coşkulu olamaz. Hayallerin pesinden koşturan insan gerçekle olan bağlantısını koparır ve geçmiş, gelecekle ilgilenir. Şimdiki anı kaçıran kişi hayatı dolu dolu yaşayamaz. 
 
Hırslı insanlar hep hedefler belirler ve umutlar içinde yaşar. O yüzden de o hep yarında yaşar. Kişi şimdiki anın tadını çıkaramaz, gelecekteki başarıyı hayal ederek mutlu ve coşkulu olmaya çalışır ama olamaz çünkü tek gerçek an şimdidir. 
 
Yarına değil, bugüne odakların çünkü bugün var olduğunuz tek zamandır. Hayal dünyasında boşuna zaman kaybetmeyin ve anı yaşayın. Toplumun dayatmaları kişiyi daha mutsuz ve hırslı yapar, hırs toplumsal bir hastalıktır . Hırslı insanın düşünce yapısı gerçek değildir. 
 
HIRS bağımlılıklara neden olur, kişi hırsla bürünür ve yalnızca hırsın getirdikleri ile mutlu olur. Gerçek coşkunun yerini sembolik , geçici mutluluk tutar. Yapay mutluluk hırsın parçası olur. Kişi mutlu olmak yerine hırslı olur ve coşkunun ne olduğunu unutur. 
 
HIRS kişiyi bir anlık coştursa da, sonraki an kaybetme endişesi ortaya çıktığında mutluluk yerini mutsuzluğa bırakır. 
 
Coşkulu mutlu olmak için olmadığınız şey olmaktan vazgeçin ve olduğunuz şey olun. Hırstan özgürleşmek için  onu azme dönüştürün ve bedeni değil ruhi özü besleyin.
 
İç dünyanıza yönelerek içsel sessizliğe dalın. Orada huzur , saadet ve coşku bulacaksınız.

Neval KÜTÜK 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM