Hayatın Anlamı


Bu makale 2019-04-09 21:46:34 eklenmiş.
Mahmut Öteleş

Hayatın herkes için ayrı bir anlamı vardır. 
Hayatın anlamını ve amacını sorgulayan herkes bir gün mutlaka varoluş gerçeğini kavrayacaktır. 

Bir Alman düşünürü olan, Arthur Schopenhauer hayatın anlamı hakkında şöyle der:  
"Doğuştan geIen tek bir yanıIgı vardır. O da mutIu oImak için burada oIduğumuzu sandığımızdır."
19. yüzyılın en önemli filozoflarından olan Frederic Nietzsche dünyada büyük bir krizin yaşanacağına haber veriyordu. Bunun sebebi ise "Tanrı'nın öldürülmesiydi.Tanrı'yı biz öldürdük"  diyordu.  
Nietzsche gelecek olan krizin sebebini Avrupa'da dalga dalga gelişen inançsızlık furyasına bağlıyordu. 
Tanrı inancının ortadan kalkmasıyla insanların büyük bir ahlaki buhranı yaşayacağını, böyle bir hayatın anlamsızlaşacağını vurguluyordu. 
19. yüzyılda Avrupa'da yaşanan ahlaki buhran bugün bütün dünyayı tehdit etmektedir. Günümüz insanında yaşanan Ma'nevi boşluk beraberinde bir ahlaki çöküntü götürmektedir. İnsanı insan yapan temel değerler alt üst olmuştur. Menfaatin dışında kimsenin neredeyse bir kutsalı kalmamıştır. İnsanların bu bencil ve bohem yaşamı insanlığı yeni bir krize doğru sürüklediğinin sinyalini
veriyor. Hayat ne zaman anlamını kaybeder biliyor musunuz? Ne zaman insanın ruhunu besleyen manevi duyguları yok ederseniz o zaman hayatın bir anlamı kalmaz. 
 
Ateist düşünceleriyle ön plana çıkan Nietzsche bile inançsız bir hayatın insana bir huzur getirmeyecağını söylüyordu. 
Hayat bazen bize çok anlamlı gelir. Büyük umutlarla sarılırız hayata. Yapmak istediklerimizi yapamayınca da hayal kırıklığına uğrarız. Hayatın anlamı ve varlığı üzerine içimizde bir boşluk doğar. 

Hayattan öğrendiğim bir şey var: Yaşayacaksan kendin gibi yaşa, eğer bir başkası gibi yaşarsan hiç yaşamamış olursun.  Yaşamın amacı, kimin daha iyi davranışta bulunacağı içindir. Cenab-ı Allah “Hanginizin daha güzel işler yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yarattı. O, güçlüdür ve bağışlayandır.” (Mülk Suresi, 2) 

Mutlu yaşamak,  heva ve evesine göre  hayatın tadını çıkararak’ zevk içinde bir hayat sürmek değildir. Mutlu yaşamak vicdanının sesine kulak vermekle olur. Yaratanın emrine uygun bir yaşamda mutluluk olur.  Çoğu insan mutluluğu uzaklarda, büyük hedefleri gerçekleştirmede arar, oysaki mutluluk yanıbaşımızda, hatta içimizde.  Yeter ki onu aramasını bilelim.  "İşte insan yaratılışındaki yüksek gayeyi ve kendisindeki cevheri sezdiği, hayatın anlamını kavrayabildiği zaman insan olur. Yoksa bu dünyadaki diğer canlılardan farkı kalmaz."

Bir konuda karar verirken şeyhim ne der, partim ne der, ağam ne der yerine Allah ne der noktasına geldiğimiz gün hayatın anlamını kavramış oluruz.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM