OYUN İÇİNDEKİ KOYUNLARI GÜDEN ÇOBANLAR


Bu makale 2019-05-12 23:48:21 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

       Genelde islam coğrafyasında özelde ise ülkemizde her devirde siyasilerin ehliyet ve liyakate bakmaksızın makam ve mevki dağıtmaları Firavun devrinden kalma bir alışkanlıktır.

       Karunları koruyan kanunlara dokunulmaması için başkaldırmanın asaletini kelle koparmanın sefaletine dönüştürenler, meydanlarda dövüşenlerdir. Karunlara hizmet etmekten öteye gidemezler secdelerini ata ve puta yapanlar. Para babalarının oyun denizinde boğulmaya kararlı olanlar Karunların kalabalığına karaltı olanlardır.

       Müslüman olamazlar kendilerini kur’an ve sünnet’in dışında, başımıza bin bela saran Avrupa’nın kanunlarıyla, kurallarıyla, kurumlarıyla mukayyed görenler…

       Rant kollayanlara dalkavuklukla hizmet edip, onlara güzelleme yapan tefeci lobisi şaha kalkmış, milletleri ve ülkeleri batıran faiz altın devrini yaşıyor .

       Oyun içindeki koyunları güden çobanları görmezler bu ülkede bir kere uyuyup üç kere uyanmayanlar. “Uysal Koyun Mezhebi” nin salikleri olarak kalmaya mahkumdurlar, çobanı kurt olan sürüden kaçışın kavgasına katılmayanlar…

       Yüce Yaratıcı’nın emir ve yasaklarını kendi nefislerinde yasa haline getirmeyenler, kurtulamazlar  her gün Müslümanların kanını akıtan Firavunların, Karunların âsâlarından!...

       Nasıl oldu da şiddetin, savaşın, terörün kaynağı oldu barışın, huzurun, esenliğin kaynağı olan yeryüzü coğrafyasında yaşayan Müslümanlar?

       Bugün neden mümin mümini katlediyor Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da, Nijerya’da, Etiyopya’da, Somali’de, Pakistan’da, Afganistan’da ve karış karış bütün islam dünyasında?  Her bir katilin elinde silahla beraber dolaşan ayetler, hadislere ne diyeceğiz? Bütün olup bitenleri sadece dış güçlerin müdahaleleri deyip kendimizi ne zamana kadar kandıracağız?

       İnanç ve ibadetin dünyadaki temel hedefi, ahlaklı birey, ahlaklı toplum yetiştirmektir. Güç değildir ahlakın kaynağı… İyilik, erdem, fazilet üretmez ahlakın gücüne inanmayan güç… Gücün ahlaka teslim olmamasıdır İslam dünyasındaki en büyük sorun…

       İnsanî bütün değerlerin kaynağıdır inanç ve ibadet… Bilgi, iman, ibadet, ahlak dengesi doğru kurulamazsa, inanç değerlerinin içine heva, heves, menfaat, istismar karışırsa, dindarlık değer üretmez, var olan değerleri yok eder.

       Riya , imaj ve gösterişe dayanan aldatıcı inanç, değerleri tüketen bir inanç olmaktan başka bir şey değildir.  İnançtır bizim varlık sebebimiz. Hayatımızın yegane anlamıdır. Ancak onunla korunabilir kişilik ve kimliğimiz.

       Batı’da genç nesilleri dinsizliğe sevk etti Kiliselerin din ve mezhep kavgaları. İslam dünyasının da bu gün aynı tehlikeyle karşı karşıya kaldığının farkında mıyız?

       Hangi psikoloji ile geleceğe bakacak silahların ve bombaların arasında büyüyen yeni gençler? Müslüman dünyası tehdit altında, bir çok islam beldesinde işgaller yaşanırken, bu yaşanan dramlar karşısında yeni yetişen nesiller her gün kan akıtan islamî algıyı sorgulamayacaklar mı sanıyorsunuz?

       Her dinî yapı Kur’an’ı ve sünneti kendine teorik olarak rehber edinerek her yaptığını İslâm’a dayandırırken, bu güne kadar Müslümanlar başka, İslâm başka yaklaşımı ile, Müslümanların yaptıkları ile islâm’ı ayırt ederek islâm’ı nasıl savunabileceğiz?

       İslâm dünyasını ilgilendiren dinî, ictimaî sorunları aşmak için acil reçeteye ihtiyacımız var. Acilen önlenmeli İslâm dünyasında yaşanan çatışmalar…

      Göstermelik toplantılarla, konferanslarla, Mevlitlerle, İlahilerle, Kasidelerle vakit harcamadan, hamasî ve riyakâr nutuklardan uzak yeniden inşa etmeliyiz  birlikte yaşamanın ahlakını ve hukukunu. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM