KURBAN YAKINLIK, BAYRAM İNSANLIK ERDEMLERİNİ KUŞANABİLMEKTİR


Bu makale 2019-08-04 17:01:22 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

       Yeniden idrak ediyoruz zamanlar içinde kutsanmış bir zaman dilimini. Gönül yurdumuza ve yuvalarımıza sevinç, barış ve huzuru davet eden bir zaman coğrafyasının merkezindeyiz. İdraklerimizi keskinleştirebilecek olan zengin bir mana ikliminin eşiğindeyiz taşıdığı mana ve mefhum ikliminin güzelliği ve özelliği ile…

       Yüce Yaradan’a yakınlık vesilesi, bir inanç ve adanış nişanesi olan Kurban Bayramının kutlu ikliminin arifesindeyiz.

       En büyük bedelleri muhabbeti uğrunda öder insan. Fedakârlıktır gerçek bir muhabbetin kantarı. Kuru bir söylemden ibarettir fedakârlık sınavından geçmemiş bir muhabbet!..

       İman ise en büyük muhabbet! Nu nedenledir ki Yüce Yaradan:

“-İnsanlar imtihandan geçirilmeden, yalızca “iman ettik” demeleriyle bırakılacaklarını (yani kurtulacaklarını) mı sandılar”(Ankebut.2)

       İlâhî lütufların en büyüğü iman, kulun bu lütfa liyâkat derecesini ölçen bir miyar imthan!..

       İman muhabbetinin seviyesinin ölçüldüğü bir imtihanlar manzumesidir hayat. Allah yolunda ne kadar fedakârlık ve gayret göstereceği gerektiğinde ,Allah için dünyevî menfaatlerinden ne ölçüde vaz geçebileceği hususlarında sürekli denenmektedir insan!..

       Rabbine yakın bir kul ve nihayet Rabbinin dostu olmak var bu imtihanlardaki başarı nisbetinde…

       Kurbiyettir, kurban.Yakın olmaktır, yaklaşmak ve yakınlaşmaktır ötelere. Bilgisine yakîn olmaktır öteler ötesine. Mâsivâdan uzaklaşarak yakınlaşmaktır ötelere. İnanca yakınlaşmaktır, inkârdan uzaklaşarak…Sevgi ve hoşgörüye yakın olmaktır kin ve nefretten uzaklaşarak…Gönül yüceliği ve teslimiyet ile kulak kesilmektir ötelerden gelen yüce sese!.

      Teslimiyettir kurban. İyiliğe ve hayra teslim olmaktır, teslimiyet. Ruhça ve bütün aza ve duygularıyla bedence selamete ermektir teslimiyet… Boyun eğmektir hayır ve güzelliklerin ruhlarımızı teslim alacak egemenliğine.

       Adanmaktır kurban. İnsanlığın bilgelik, cesaret, adalet, vicdan ve muhabbet gibi kadim, yüce değerlerine bir adanmışlıktır. Yüce kudrete gönülden niyetlerimizi arz etmektir; af, rahmet, ve mağfiret dileklerimizin gerçekleşmesi adına. Direnç göstermektir nefsaniyetin insaniyetimizi esir almasına karşı… Bu direnç adına onaracağımızın sözünü vermektir kör ve kötürümleşen vicdanımızı, merhametimizi, adaletimizi  ve insanlığımızı…

       Zamanın ruhu ve mekanın dili ile ahitleşmektir kurban. Yaşadığımız asırda giderek kitleleri esir alan nefret, kin ve düşmanlıkla duyarsızlaşma ve yabancılaşmalar karşısında sevgi, merhamet ve yardımlaşma gibi yüksek insanî hasletlerimizi hayatımıza yeniden çağırmaktır.

       Garip olana karib (yakın) olmaktır kurban. Ve teslimiyet ve adanışın yüceliğinin kutsandığı bir şölen, bir bayramdır kurban. Bedende bütün kutsiyetiyle ruhu idrak etmenin bayramıdır bu bayram.

       Kurbiyet (yakınlaşma) bayramıdır  bu bayram; aciz olana, darda kalana, zorda olana, gurbette olana, yolda kalana, iltica edene, kapına gelene, fakr ve zaruret içinde olana, mazlum olana, kimsesiz kalana…

       Kurban, inanmaktır. Nefsaniyetimiz boğazlanmadıkça, yüreklerimize merhametin ışığının düşmeyeceğine inanmaktır. Sefalete ve uzlete mahkum ettiklerimiz ya da kurban ettiklerimiz ile yeniden bir kurbiyet kurma vesilesidir kurban.

       Kaybettiğimiz insanlık erdemlerini kuşanabilmek adına yalanın, bencilliğin, tekebbürün, samimiyetsizliğin, seviyesizliğin, sevgisizliğin  kurban edilmesidir bu bayram. Kendisi uğruna kurban olunması gerekenlere dikkat kesilmektir kurban…

       Yerden göğe, kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm yoksul ve muzdarip yüreklerin acılarını biraz da olsa dindirebilirsen işte bayram bu bayramdır, gerisi riyakârlıktır, samimiyetsizliktir, laf-u güzaftır dostlarım!...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM