SABIR VE FARKINDALIK


Bu makale 2019-08-05 12:29:41 eklenmiş.
Neval Kütük

Sabırlı olmak için önce farkındalık yükseltilmeli ve her eylem, davranış, duygunun bilincinde olunmalıdır. Sağlıksız alışkanlıkların, hatalı eylemlerin, sabırsız tutumun ve yönelimin neden kaynaklığını tespit etmek gerekir. Sonra bulunan olgular çerçevesinde yola devam etmek, neden sonuç bağlantıları kurmak ve ortaya çıkan çözümü vakit kaybetmeden hayata geçirmek gerekir. Değişim, zamanında yapılırsa anlam kazanır. 

Farkındalık yüksek olduğunda zihin susar, zeka konuşur. Zeka, sessizliktir. Farkındalık düşük olduğunda zihindeki düşünceler sizi ezer, geçmiş ve geleceğe yönlendirerek gerçekten uzaklaştırır. O zaman kendinizden uzaklaşırsınız. Sabırsızlık hali oluşur, aceleci eylemlerde bulunarak, her istediğinizin hemen olmasını istersiniz ama unutulmamalıdır ki her şey zamanında gerçekleşir. Ki şöyle bir gerçek vardır ki, her isteğiniz gerçekleşmeyebilir veya zamanında gerçekleşmeyebilir. Bunun için kabullenme içinde olmalı, her duruma şükretmelisiniz çünkü her durum kendi içinde zaten mükemmeldir. 

Sabırlı olmayı istemek ve gerçekten sabırlı olmak arasında büyük fark vardır. Beklenecek şeyler değerlidir ve sıkı çalışma gerektirebilir. Başarının her zaman bir bedeli vardır ve bu uğurda fedakarlık gerekir. Bu yüzden sabırlı olmak, insan hayatında bu kadar önemlidir. 

Sabır geliştirmekte alışkanlıklar büyük rol oynar. Sabır sanatı değişim programı sayesinde sağlıksız alışkanlıklarınızdan kurtulacak ve negatif eylemlerinizi, düşüncelerinizi pozitife dönüştürebileceksiniz. Aceleyle tepki vermek sonrasında hiç hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Buna engel olmak için yapacağınız en önemli şey, kendinizin farkında olmak ve kendinizi tanımaktır.
 
1. YARGILAMAYIN

Sabırlı olmak için kendinizi ve çevrenizi yargılamayı bırakın. Özellikle diğer insanları sorgularken özen gösterin çünkü her türlü yargı ve eleştiri içsel gerginlik yaratır. Başkalarını yargılamak, sevgiden uzaklaşmak ve düşmanca tavır içinde olmak demek demektir. Bu da insan doğasına aykırıdır. Hem kendinizi, hem de başkalarını olduğu gibi kabul edin, o zaman rahatlayacak ve içsel olarak huzura kavuşacaksınız. İç dengenizi korumanın sabır geliştirme konusundaki olumlu etkisini unutmayın!

2. ÇATIŞMADAN UZAK DURUN
 
Bir çok çatışma gereksizdir ve uyumsuzluğa neden olur, her zaman da sizi kötü hissettirir. Çatışma özünde kötü değildir, tam tersine bazı şeyleri farklı bakış açılarıyla görmenizi sağlar. Ayrıca yaptığınız hataları görmenizde de yardımcı olur. Önemli olan çatışmayı nasıl yöneteceğinizi bilmektir. Eğer içinizde gerginlik artıyorsa, bilin ki o noktada bir önlem almanız gerekecektir. 
 
3. BAŞKALARININ SİZE NELER VERECEĞİNİ FARK EDİN 
 
Sabır geliştirmek için başkalarının size sunduklarına değer vermelisiniz. Her gün bir çok insan sizin için bir şeyler yapar ve size bir çok şey sunar. Bu insanların hiç biri mükemmel değildir, ama bilin ki siz de mükemmel değilsiniz. 
Bu kişiler, sizin hayatınızı zenginleştirir ve günü daha güzel hale getirirler. Başkalarının size verdiklerini göz ardı etmeyin. Onları kabul edip, onlara sevginizi sunun, işte o zaman sabır yeteneğiniz artacak. Başkalarının sizin için yaptıklarını farkedecek ve huzura erişeceksiniz. 

4. YAVAŞLAYIN
 
Sabırlı olmak için eylemlerinizin yavaşlaması gerekir. Hayatınızın mimarı sizsiniz unutmayın. Her zaman değerli şeyler zaman alır, aceleci davranarak o değerli şeylerin ellerinizden sabun gibi kaymasına izin vermeyin. Her şeyi çabucak yapmak sağlam ve güvenli olmaz. Acele ettiğinizde hemen fark edin ve yavaşlayın.
 
5. NEFES ALMAK, SABIRLI OLMAK İÇİN TEMEL BİR EYLEMDİR, UNUTMAYIN!

Doğru nefes alıp vermek, sağlıklı beden, zihin ve duygulara ulaşmanın mükemmel bir yoludur. Oksijen beyin için en önemli besin kaynağıdır. Nefes ile ilgili olan her şeyin iç dünyanızla ilişkisi vardır. 
Bilinçli uygulanan nefes tekniklerinin her gün uygulanması sabır geliştirmenizde etkili olur. Bu esnada gözlerinizi kapatın ve hiçbir şey düşünmeyin. Bedeninize girip çıkan havaya odaklanın. 

Sabrı geliştirmek için sabırlı olmanız gerekir. Bu; zaman, çaba, kararlılık  ve metanet gerektirir. 

HAYATINIZI SONSUZA DEK DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?
HUZURLU, SAKİN, DİNGİN BİR HAYAT GEÇİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?
ÇATIŞMADAN, GERİLİMDEN, MÜCADELEDEN UZAK DOLU DOLU BİR YAŞAM GEÇİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan 

SABIR SANATI PROGRAMI TAM DA SİZE GÖRE….
HAYATINIZI ERTLEMEYİN VE GERÇEKTEN MUTLULUĞU YAŞAYIN. 

Neval KÜTÜK. 
nevalkutuk77@gmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2019 Profesyonel Tasarım PROTASARIM