KENDİNİ YENİLE


Bu makale 2019-08-16 00:21:20 eklenmiş.
Neval Kütük

Kendini bilen kişi, kendisiyle ilgili tanımlamayı da yapar. Örneğin bir karar ve seçim anında, neyi seçip neyi seçmemesi gerektiğiyle ilgili fikir yürütebilir çünkü o, kendisiyle ilgili özfarkındalığa sahiptir. 
 
Gereken durumlarda sabır göstererek, durması gerektiğini , gereken durumlarda da hızlanması gerektiğini bilir. 
Övüldüğünde kendini göklere çıkarmaz, alçakgönüllüdür. Eleştirildiğinde de bunu kabul eder ve öfke, kızgınlıkla tepki vermez. Bu eleştiriden, kendisinin gelişimi için olumlu bir pay çıkarır. 
 
Kendisinin artılarını ve eksilerini iyi bildiğinden bunu başkaları söyleyince şaşırmaz, o yüzden negatif tepkiler vermez. 
 
Kendini bilen kişinin abartılı duygu durumu dalgalanmaları yoktur, o fiziksel, zihinsel, duygusal ve psikolojik denge halindedir. Kendini bilen kişi, ne yapıp ne yapmayacağını bilir ve dolayısıyla kendisine güvenir. Özbenlik ve öz farkındalığı yüksektir, kendisiyle ilgili net değerlendirmeler yapabilir ve hatalarını gözden geçirerek aynı hataları yapmamaya özen gösterir. 
 
Kendini Bilmek, İnsan olmanın Sırrıdır
 
İnsan olmanın sırrı, kendini bilmektir. Kendini bilmek, var oluşun getirdiği insan gereksinimlerinden biridir. İnsan varlığını sürdürebilmek kendini var edebilmek ve bir dünya kurabilmek için kendini bilme çabası içine girer. 
 
Kendini bilen kişi , kendini geliştirir ve yetersiz gördüğü noktalarda eksiklerini tamamlar. Burada önemli nokta, kişinin kendini bildiğini sanmaması ve kendini gerektiğinde eleştirebilmesidir. 
 
İnsan, eğer tam da şu anda, yani şimdiki anda yaşar ve kendini var ederse o zaman gerçek yaşamı keşfeder. Gerçek yaşamın içinde varoluşsal hayata doğru sıçrama yaparak, dünyasal hayatın sıkıcılığından kurtulur ve böylece rahat bir nefes alır. İnsanı erdemli kılan bilgelik, ölçülülük, yüreklilik, alçakgönüllüktür.
 
Kendini bilen bilge, kendisiyle ilgili olgunluğa erişir ve merak içinde kendini sorgular. Yaşamı iyi değerlendirip doğru ve anlamlı şekilde yorumlar. Kendini bilen bilge, aşırılık ve ölçüsüzlükten sakınır, yaşamı denge içinde yaşar, tüm olup bitenlerin nedenlerine dair kavrayış geliştirir. Hayatın derin anlamını keşfeder ve insanlığa yararlı şekilde hizmet eder. 
 
Dünya Değişim Akademisinde uygulanan Kendini Bilme değişim programı sayesinde, kendinize dışardan bakabilecek, gözlemci kalabileceksiniz. 
 
Günlüm eylemlerinizin farkındalığını yükselterek tepkisellikten uzaklaşacaksınız. Daha kaliteli , doğal, samimi iletişim içinde olacaksınız.
Kendinizi daha iyi tanıyabilecek, zayıfllıklarınızı, güçlü yönlerinizi göreceksiniz. 
 
Daha korkusuz ve cesur olacaksınız.
Kendinizi yeniden keşfederek, yenilenecek, olgunlaşacak ve zenginleşeceksiniz. 
 
Öz doğanızın farkına varmak için ve kendinizle barışmak, uyum içinde olmak için kendinizi bilin, bulun ve aşarak gerçek kendinizle yüzleşin.
 
Neval Kütük 
nevalkutuk77@gmail.com
 
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM