MAHKEME KADIYA MÜLK DEĞİL


Bu makale 2019-08-18 14:19:57 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

       Memleketin emanetini üstlenenler, emanete hıyanet etmeyin.. Yetimin, yoksulun, kimsesizin, garip-gurebanın hakkıdır kamu malı.. Aç var, açıkta olan var. Derdini kimselere anlatmayıp derdini sevenler, ağlamaktan göz pınarı kuruyanlar var, engelli çocuğunun ilacını alamayıp sancıdan kıvranan anneler bu memlekette..

       Bana pembe tablolar çizmenize gerek yok. Sonra kıldığınız namazlarınız bile kabul olmaz.. Ehline verin işleri, sonra zalimlerden olursunuz. Zulm ile abad olunmayacağını hep söyleriz ya! Almayın mazlumun ahını, aheste aheste çıkar diyoruz ya!.. Unutmayın! Sonra zor bela elde ettiğimiz makamlar bin belaya dönüşür!..

       Oturdukları makamlardan şeref alan şerefsizleri makamlara oturtmayın. Makamlara şeref verecek faziletli, karakterli insanları getirin..

       Kibir ve gurur abidesi haline gelenler islâm vakarından anlamazlar. Yüce Yaratıcı hidayet nasip etmez cahil ve zalim toplumlara!..

       Yaşadığı zamanının en zenginlerinden biri idi Karun.. Diğer tarafta acından ölen Eba Zer vardı. Oysa bizler biliyoruz ki, aslında Eba Zer kazananlardandı.

       Yaptığımız hatalardan dolayı Allah’tan af dileyelim, tövbe edelim, Allah bizi bağışlasın. Günahlarımıza kefaret olacak işler yapalım , belki kötülüklerimizi örter Yüce Yaratan..

       Tehlikelidir koltuklar, makamlar, mevkiler!... İktidar sarhoşluğuna kapılıp giden nice insanlar başka vadilere savrulup gitmediler mi?..

       Sakın şeytan Allah’la, Kur’an’la, cami ile, cemaat ile, Kur’an kursu ile, vakıfla, dernekle aldatmasın!. Her taraftan musallat olan, nefsimize taht kuran iblis’in  bizi yoldan çıkarmadığına ve zarara uğrayanlardan olmadığımıza emin miyiz?...

       Seciyesi bozuk, karakteri düşük, ahlakı pespaye; yalancı, muhteris, menfaatçı, paraya, makama ve güce tapan, helali-haramı gözetmeyen insanlardan uzak duruyor muyuz, yoksa onlarla sarmaş dolaş mıyız?

       Kapalı kapılar arkasında fısıldaşıp durduğunuz torpil, rüşvet, tefecilik bitirecek sizi.. Telefonlarınızın dinlenmesinden çok, sizi zaman ve mekan kaydı olmadan 7/24 kayda alan kâtip meleklerin kayıtlarından korkun!..

        Mahkeme kadıya mülk değil. Bakanlar, milletvekilleri, Belediye Başkanları, Teşkilat yöneticileri, kanaat önderleri, Akademisyenler, STK’lar; herkes  makamın, mevkinin, malın, servetin, iktidarın, gücün, rüşvetin, torpilin para etmediği o zor günün hesabına hazırlansınlar!..

       Yüce Allah’tan korkun yaptığınız her işinizde. Sakın unutmayın O’nun sizi gördüğünü, gözetlediğini.. Gizli ve açık yaptığınız her şeyi kontrol ettiğini..

       İki omuzunuzda hazır bekleyen katip meleklerin sizi takip ettiğini ve her hareketinizi kayda geçtiğini unutmayın!..

       Sizi cennete de cehenneme de götürebilecek olan ve bin hile hurda ile bir şekilde elde ettiğiniz makamlarınız, mevkileriniz, şöhretleriniz ve mallarınızla ağır bir imtihandasınız. Belki denenmek için geldiniz o makamlara, seviyelere!...

       Fırsatını bulup arada bir, sizi çembere alan etrafınızdaki dalkavuklardan sıyrılıp, halkın arasına girip, lehinize aleyhinize konuşulanları acı da olsa dinleyin.

       Ehline verin işleri. Kayırmayın adamları. Oynamayın kimsenin ekmeğiyle, göz nuruyla, alın teriyle… Siz kendinizi denetleyin yarın mahşerde denetleme raporları önünüze gelmeden!…

       Hz. Ömer şehid olduktan sonra rüyada görülür ve “Nasıl karşılık gördün” diye soran birine şöyle der: “Hiç sorma! Beytül mala(hazineye) ait bir devenin ipini bile soruyorlar. Ben bir gün hazineye ait bir devenin çürümüş yularını atmıştım, onu bile bana sordular.”  Bunu unutmayın asla! İman ediyorsanız siz de sorgulanacaksınız.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM