SEVGİNİN TEZAHÜRLERİ


Bu makale 2019-09-14 19:35:49 eklenmiş.
Neval Kütük

Koşulsuz sevgi, nedensizce, beklentisizce herkese aktarılan bir duygudur. Koşulsuzca sevdiğinizde önce koşulsuzca verme isteği uyanacak ve sonra aşk gerçekleşecek. Aşk ve koşulsuz sevgi, almak isteğinden özgürleşmedir. Sadece öz varlığını vermek ve karşılığında hiçbir şey beklememek.

Sevginin gözleriyle her şeye baktığınızda her şeyi güzel göreceksiniz. Herkese karşı içinizde sevgi uyanacak ve bu sevgiyi paylaşmak isteyeceksiniz. 
Kendinizi sevince, kendinizi bilecek, tanıyacak ve aşık olacaksınız. Kendinize bakın ve içinizde sevgi mi nefret mi olduğunu görün. Eğer nefret varsa, bu yıkıcı gücü dönüştürebilirsiniz.


Derinlerde olan aşk, yüzeyde 5 çeşit sevgi olarak ortaya çıkar. 
 
1. Kendine sevgi

Kendinize olan sevginiz, sevginin ön koşuludur. Kendinizi sevmeden kimseyi sevemezsiniz. Sevginin önündeki en büyük engel bencillik ve egodur ama kendini sevme kavramı içinde bunlara yer yoktur. Kendini sevince insanlığı da sevmeye başlarsınız. İnsanlığı sevince de kendinizi daha çok seversiniz. 

2. Ana sevgisi

Anne sevgisi, ilk tattığınız sevgidir. Annenin bebeğine olan sevgisi, kendisine olan sevgisinin uzantısıdır. Anne sevgisi, karşılıksız sevme ihtiyacından doğar ve aşk da karşılıksızlık içerir, anne sevgisi olarak tezahür edince, buna olan ihtiyaç karşılanır. 

3. Kardeş Sevgisi 
 
Bebek  büyüyüp kardeşini tanıyınca kardeş sevgisi ortaya çıkar. Bu sevgi, sorumluluk ve yardımseverlik gibi duyguları besler. 

4. Cinsellik Sevgisi
 
Çocuk büyüyünce bu sevgiyi tatmaya başlar ve karşı cinse yönelir. Bu sevgi, cinsellik içermeyebilir ve temelinden de platonik aşk devreye girer. Cinsellik anlayışında eşitlik anlayışı ender yaşanır çünkü kişi, o an için onunla beraber olur. Tek eşlilik ve çok eşlilik olgusu bu sevgi türü ile ilgilidir. Cinsellik sevgisi yüksek olanlar, çok eşliliğe yönlenmeye başlar. 

5. Spritüel Sevgi
 
Spritüel Sevgi, Mutlak Kaynak’ tan kaynaklanmakta, O ‘na duyulmakta ve O’na olan özlemle tetiklenmektedir. Sevme ihtiyacının temelinde Mutlak ile birleşme isteği yatmaktadır. Spritüel sevgi birleştirici ve bütünleştiricidir çünkü her türlü yapay ‘ tanrı’ kavramlarının ötesindedir. Sevgi, karşıdaki kişiye duyulan derin yakınlık, bağdır. Bu bağ güçlendiğinde ve koşulsuzca kalpten aktığında sadece karşı cinsi değil, herkesi, her şeyi sevmeye başlarsınız. Bir şeye veya bir kimseye olan ilginiz, yakınlığınız arttıkça sevginiz de artar .


Sevgi , yaşandığında ve hissedildiğinde heyecan da artar. Sevgi iletişiminde olduğunuz kişiye fedakarlıkta bulunmak istersiniz ve hiçbir karşılık beklemeden kendinizden bir çok şey vermek istersiniz. Gerçek, nedensiz mutluluk, içinizdeki saf sevgiyi hissetmekten, onu ortaya çıkarmaktan ve herkesle paylaşmaktan geçer. 

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan yüzlerce Değişim Programları sayesinde , içinizdeki sevgiyi keşfedecek ve kendinizle içsel bir yolculuğa çıkacaksınız. Kendinizi her koşulda kabullenecek, koşulsuz, şartsız, beklentisiz hem kendinizi, hem de çevrenizi sevebileceksiniz. Sevgi varlığınız olduğunu hissedecek, kendiniz olacaksınız. 

Aşık olmak ve sevmek arasındaki  ilişkiyi algılayacak, hayatın içinde fark edebileceksiniz. Sevmek , sevilmek ile ilgili farkındalık geliştirecek ve bu artan farkındalık sayesinde yaşamınızı yönetebileceksiniz. 


Neval Kütük 


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM