İSLAM KÜLTÜR'ÜNDE "TÖRE CİNAYETİ" DİYE BİR ŞEY YOKTUR..!


Bu makale 2019-11-14 14:53:04 eklenmiş.
Ramazan Özelmiş

Öncelikle töre nedir kısaca değinelim!
 
Toplumca benimsenmiş,yerleşmiş yazılı ve yazılı olmayan tüm kanunlar "törenin" içerisinde yer almaktadır. Toplumların ,Milletlerin örf ve adetlerinin kesin hükümlerinin birliĝidir. Törenin binlerce yıllık bir geçmişi olduĝunu düşünür isek dün ile bugünümüzün arasında ki temel bağ olduğunu söyleyebiliriz.
 
Orhun Kitabeleri'nde de belirtildiĝi gibi töresiz bir devlet ve toplum olmaz.    Töre nesilden nesile geçer iken deĝişen şartlara ve ihtiyaçlara göre Hakanlar ve Beyler kanunları düzenlemişlerdir. Töre (yazılı ve yazısız kanunlar) ne kadar güçlü ise şüphesiz devleti de o kadar güçlüdür.
 
TÖRE Hükümleri hiç bir zaman deĝişmez kalıplar olmamışlardır.
 
Sosyal gerçeklere göre hükümler getirilmiştir. Tarihimize şöyle bir bakar isek, Töre toplumu birleştiricidir, bütünleştiricidir; toplumsal huzuru,memnuniyeti esas almıştır deĝil mi? Törenin iyilik,adalet,eşitlik ise deĝişmez ilkeleridir. Törelerimizin kan davaları ile,namus cinayetleri ile anılması ise  gerçekten rahatsız edici ve bir o kadar üzücüdür.
 
Arap Kültürü ile öz kültürümüzün yalan yanlış harmanlanması ve  bilgisizlikten dolayı "töre" kelimesinin de anlamının içi boşaltılmış hatta anlamı değiştirilmiştir diyebiliriz. Türkiye Devleti  tam manasıyla bir islam devleti Değildir 
 
Bir kanun devletidir ve yazılı yasaları olan bir devlettir.  Lakin bunun ötesinde bir Müslüman toplumunun devletidir. Kanunlarının İslama ters düştüğü bir  devlet olsakta Müslüman Bir insanın Kurân'ın hükümlerini çiğnemesi kabul edilemez. Kadınları, Kızları "namus davası" diyerek öldürüp; "kan davası" uğruna insanları katledip bunun adını "töre cinayeti" koyanlara bende "hadi  ordan" diyorum...
 
Hz Ömer Şöyle Buyurdu inandığınız gibi yaşamazsanız Yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız.işte  biz bu ülkedekeki insanlar olarak tamda bunu yaşiyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM