www.adiyamanunalturizm.com.tr


NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ.


Bu makale 2019-12-09 08:41:56 eklenmiş.
Kazım Çetinkaya

     “Kim Allah’tan sakınırsa, Allah ona bir çıkış yolu verir ve hiç hesap etmediği yerden rızıklandırır.”(Talak:3)

       Afrikalının rızkını da vermiş her canlının rızkını veren Yüce Yaratan… Serivermiş  bastıkları yerlere altın, gümüş, fosfat madenlerini. Kaplayıvermiş başlarının üstünü ormanlarla.

       Dünyadaki her nimetin sadece kendilerine ait olduğunu iddia eden küfrün önderleri de gelmişler, tuvalet kâğıdı yapacağız diye, kökünden kazımışlar ormanları. Afrikalının eliyle çıkarıp götürmüşler Afrikalının ayağının altındaki rızkı ve geride aç ve sefil insanlar bırakmışlar.

       Allah’tan değil, başkasından korkan Afrikalı elindeki rızkını koruyamadı. Titrek elleriyle zalimlere yardım eden Afrikalı, köleliği daha çok benimsemiş olmalı ki malını korumak yerine, Kölelik alfabesinden ezberlediğini tekrarladı ve “beni sokmayan yılan bin yaşasın” dedi.

       Köleliği benimseyen Afrikalılar, zalimlere kendi elleriyle yakaladıkları kardeşlerini teslim ettiler. Köleliğe razı olan binlerce, milyonlarca Afrikalıyı, böylece zalimler yönettiler ve sömürdüler .

       Fir’avun’un da her kes gibi iki eli, bir başı ve iki ayağı vardı ve o bunlarla değil, ilim adamlarının başkanı Haman ve iş adamlarının başkanı Karun’un yardımı ile zulmünü icra ediyordu.

       Dünyayı idare ettiklerini iddia eden Rusya’nın ve Amerika’nın zalim diktatörlerinin, dünyanın her tarafında akan sular üzerine kurdukları saltanatlarını ordularının başındaki generalleri, Emniyetin başındaki polis müdürleri, akademisyenleri, iş adamları, sanayicileri ve elçiliklerinin de bu zulüm piramidinin köşe taşları görevini yaptıklarını biliyoruz. Ve bu gün bütün bunlara boyun eğen, ses çıkarmayan insanların da, bulundukları mevkileri kaybetmemeleri için o piramidi meydana getiren  diğer köşe taşları olduklarını, onlara destek verdiklerini, onlarla omuz omuza olduklarını unutmayalım.

       “İdarecileriniz sizin amellerinizdir.” Buyuruyor Kâinatın Efendisi(s.a.s) (Keşf-ül Hafa 1/126)

       Aslında ahlaken dejenere olmuş Atinalıların hepsinin iç dünyasında taşıdıklarını, dışarıda şekillendirmiştir Eski Atina’da aşk tanrıçası heykelini yapan heykeltraş…

       Ağacın her tarafındaki gizli onayı olmadan güz mevsiminde ağacın en tepesindeki bir yaprak sararmaz ve dalından düşmez.

       “Nasılsanız öyle idare olunursunuz.” Buyuruyor Resul-i Zişan efendimiz.. Zalim yöneticiler, zalimin zulmünü başıyla onaylayanların veya eliyle alkışlayanların veya “bana ne” dercesine sessiz kalanların iç dünyalarındaki küçücük zulüm parçalarının taşlaşmış şekilleridir.

       Tarihte; zalim bir yönetici hiçbir zaman gelmemiştir, adil bir topluluğun başına. Bizi yaratan ve yaşatan Adil-i Mutlak Rabbimiz: “Zalimlerin bir kısmını diğerine, işte böylece yönetici kılarız.” Buyuruyor.(En’am: 129)

       Ve: “Hiçbir kavim kendini değiştirmedikçe Allah o kavmi değiştirmez.” (Ra’d:11) 

       Bu coğrafyanın harim-i ismetinde postallarıyla dolaşmıyor mu Amerikan ordusu? İsrail’den büyük devlet kalmasın bu coğrafyada, ya da bu coğrafya Armagedaon’a, yani kıyamet senaryosuna hazır hale gelsin diye planlar projeler yapılmıyor mu?

       Vuruşsunlar Kürtlerle Türkler, ya da Araplarla Farisiler, şiiler ya da sünniler… diye  değil midir bütün çabalar?

       Hani islâm bir rahmet dini değil miydi? Hani dünyanın islâm’ın rahmet iklimine ve Hz. Muhammed’in rahmet  çağrısına ihtiyacı yok muydu?  Ve rahmet iklimine, peygamber çağrısına önce islam dünyasının ve Müslümanların ihtiyacı yok muydu?

        Kime duyurabiliriz bizim duymadığımız çağrıyı? Kimden böyle bir hayatı isteyebiliriz, biz rahmet iklimini yaşamıyorsak?

       İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olmazsınız “ buyurmuyor muydu Allah Resulü(s.a.s) ?

       Kalplerin kanamaması için ve bu coğrafyanın kan kaybından bir kere daha yere kapaklanmaması için bir islam seferberliğine ve Müslümanlığımızın içini islâm’la yeniden inşâ seferberliğine ihtiyaç yok mudur sizce?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM