Umutla Başlamak


Bu makale 2020-02-10 08:55:50 eklenmiş.
Mahmut Öteleş

Her sabah dünya yeniden kurulur, her sabah yeni bir başlangıçtır. 
Sabahın aydınlığı, güneşin doğuşu, yeni bir hayatın başladığını gösterir. “Bismillah” deyip güne başlarken hayatımızın yeniden dizayn edildiğini unutmamalıyız.Çünkü her sabah, yeni bir umuttur ve yeni bir başlangıçtır. Güne nasıl başlarsak öyle devam eder. 

Hayat düz bir çizgi gibi değildir; iniş ve çıkışlarla dodur. Acılar, mutluluklar bir sarmaşık gibi sarar hayatımızı. Bazen yılgınlığa kapılıp, umutsuzluğa düştüğümüz günler olur. Bazen de isyan bayrağını çekeriz. Egemen güçlerin baskısı, hayat şartlarının zorlukları, yaptığımız yanlışlar bizi edilgen konuma düşürebilir. Unutmayınız ki hayat, zorlukların altında eğilip bükülmekle değil; zorluklarla mücadele etmekle anlam kazanır. Onun için diyoruz, her sabah yeni bir başlangıçtır, yeni bir umuttur. Yahya Kemal bir şiirinde:
 
“Her seher bir gül açar; her gece bir bülbül öter.” derken. Güllerin açılışı, yeni umutların yeşermesi  seherle başladığını belirtir. Dolaysıyla siz de her sabah hayatınızı yeniden kurmak düşüncesiyle işe başlayın. Göreceksiniz hayatınız nasıl da düzene giriyor. Geçmişe sünger çekin. Çünkü hayat geçmişe takılıp kalmakla değil; geleceğe umutla bakmakla yaşanır. 
 
Siz, neyin ters gittiğine bakmayın, neyin iyi gittiğine bakın. Hayatta yaşadığımız  hatalar, sadece onlardan ders almak için vardır. Onun dışında hiçbir işimize yaramaz. 
 
William Churchill’in dediği gibi;
“Uçurtmalar, rüzgar kuvvetiyle değil, bu kuvvete karşı uçtukları için yükselirler.”
Hayatın zorlukları, bizi hedefe götüren basamaklardır. O basamaklardan geçmeden hedefe ulaşmak mümkün değildir. “Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.”

Haklısınız, ülkemizde hayat şartlarının zorlaştığı bir gerçektir. Her yıl yüzbinlerce gencin işsizler ordusuna katıldığını, bir iş bulmak için artık üniversite diplomasının bile işe yaramadığı  bir süreci yaşıyoruz. Her yıl yurt dışına 250 binde fazla kişi göç ediyor.  Bunların çoğu da ülkesinde iş bulamayan üniversite mezunu gençlerden  oluşmaktadır. Bu artış maalesef her yıl artarak devam etmektedir.  Bir ülke için en tehlikeli olan şey yetişmiş insan gücünün kendi ülkesini terk etmesidir.  Hele sosyal hayatın çürümüşlüğünü,”hak getire.”  bu sorunlar gündeme bile getiren yok. Bir başıboşluk almış başını gidiyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ümitsizliğe kapılmaya hiç gerek yok. Sorun varsa çözüm de vardır. Yeter ki sorunu çözecek insanlar olsun. Gecenin en karanlık olduğu  an şafak sökmeden az önceki andır.
Bizim  umuda ihtiyacımız var. Her karanlığın ardından aydınlık, her gecenin ardından da güneş doğar.
İnsan olmak, biraz da bu umudu yaşamak ve korumakla ilgili olsa gerektir. 

Umut var olduğu müddetçe yeni başlayan her gün güzeldir.Her sabah azimle, inançla ve umutla işe başlarsanız; içinizde yanan bir ışığın önünüzü aydınlattığını göreceksiniz.
 
Gününüz hayırlı, geleceğiniz umutla dolsun.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM