Yaşama Dair


Bu makale 2020-02-24 20:19:51 eklenmiş.
Mustafa Enes BİLGİÇ

Yaşam sınırlı bir zaman yolculuğunda, insanoğluna verilmiş bir haktır. İnsanoğlu bu hakkı iyi veya kötü kullanmakla yeteneğini ortaya koyar. Yaşamda değişimi elimizde olan kurallar doğru kullanıldığı zaman, yaşam insanoğlu için her saniyesinde keyif alınan bir olgu haline gelir.

 

Ünlü Rus yazar Dostoyevski çok güzel belirtmiş. “Hayatın ipleri senin elinde!.. O iple intihar da edebilirsin ve yine o iple salıncak kurup mutlu da olabilirsin.” Yani yaşamı sevgi pınarı haline getirecek olan da biziz, mahkeme duvarına da çevirecek biziz.

 

Yaşamımızı iyi hale getirebilmek için, bir amacımız olmalıdır.  Bu amacımızın  yolları fikirlerimiz, deneyimimiz ve kendi vicdanımızdır. Yaşam bir cümle gibidir. Öznesini- yüklemini, noktasını, virgülünü doğru yerleştirebilirsek, bizden mutlusu olmaz.

 

Yaşam kendiliğinden ne iyidir, ne de kötüdür.  Ona iyi veya kötü sıfatını biz insanlar koyarız. Yaşamımızla, ya cenneti kazanır veya cehennemi hak ederiz. Bizim kendi davranışlarımız, yaşamımızı doğrudan etkiler. Doğru yaşamayı bilmediğimizden dolayı, yaşama hep olumsuz bakarız. O zaman da suçu yaşamda buluruz. Evde, işte, kısacası hayatta sorunlar yaşarız.

 

Eleştiriyi biraz da kendimize yapalım. Yaşamımızı güzelleştirmek için, ne kadar gayret ediyoruz, derinlemesine sorgulayalım! Sorun bizde ise, kendimizi değiştirelim. Değişimi kendi içimizde başlatalım. Kendimize soralım, vicdanımıza soralım. Vicdanımız rahat olursa, yaşamımızda keyifli olacaktır.

 

Hayat, nasıl olsa devam ediyor. Onu doğru kararlarla yönetebilirsek, yaşam güzelleşecektir. Bunu her birey yapmalıdır. O zaman, sadece benim, senin, onun değil, hepimizin mutlu olduğu bir yaşam kavramı ortaya çıkar. Bunu yapmak herkesin sorumluluğudur. Hayat ipiyle salıncak kurup mutlu bir yaşam sürebilmek hepimizin hakkıdır.

                                                                                                                           

Mustafa Enes BİLGİÇ

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM