BASIN DÜNYASI


Bu makale 2020-02-24 20:29:49 eklenmiş.
Süleyman Bademoğlu

Gaziantep, hızla gelişen bir kent. Nüfus oranı artıyor bu artış beraberinde pahallılığı da sürükleyip getiriyor.

İşte bu doğrultuda giden şehrimiz de görebildiğim kadarıyla yerel basın sektöründe de sayı artışları görülüyor. Bunlar nasıl oluyor derseniz ben anlam veremiyorum ve aklımda almıyor.

Şu anda ben bu mesleğe 42 yılımı vermiş bir gazeteci olarak gazete çıkartmaya cesaret edemem. Yani gerçek dostlar ‘’sen gazeteyi çıkart seni destekleriz’’ deseler bile güvenemem.

Son yıllarda dijital ortam sadece yerel gazeteleri değil ulusal gazeteleri de etkiledi. Görsel basın yazılı basını çok büyük ölçüde

etkilediğinden okur oranı da hiç yok denecek kadar azalmış durumda. Gaziantep’te şu anda 24 günlük gazete var. Haftalık gazetelerin sayısını bilemiyorum. Ama duyumlarım abartılı bir rakamda olduğunu gösteriyor.

Hep duyuyoruz ve de söylüyorlar. ‘’Bir yerel gazeteyi okuyunca sanki hepsini okumuş gibi oluyoruz. Adeta fotokopi gibi!’’ Evet bu gerçekler var iken yine de bakıyoruz yeni haftalık gazeteler çıkıyor. Ben öncelikle böyle bir ekonomik ortamda gazete çıkartan arkadaşları kutluyorum. Yine anlamakta zorlanırım. Yerel gazetelerin ister günlük ister haftalık olsun en önemli gelir kaynakları abone ve reklamdır. Herkesin ekonomik kriz altında yaşam savaşı verdikleri bir ortamda bunu nasıl sağlayacaklar? Bazı kurumların dışında abone bulmakta, çölde su bulmaya benziyor. Hal böyle olunca yeni çıkan gazetelerin ne yapacaklarını, nasıl ayakta duracaklarını çok

merak ediyorum. Acaba belki de bizim bilmediğimiz ya da anlayamadığımız konumlar mı var?
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber
   
© Copyright 2015 Adıyaman İlk Haber. Tüm hakları saklıdır.

Doğru Haberin İlk Adresi | Adıyaman ilk Haber

Sitemiz Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti Üyesidir.

© 2015-2020 Profesyonel Tasarım PROTASARIM